

Zdrowie wcześniaka
Gdy dziecko rodzi się wcześniej. Kilka uwag o wspieraniu wcześniaka i jego rodziców.
Oczekiwanie na narodziny dziecka to okres precyzyjnie zaplanowany przez naturę, wpisany w życie społeczne i emocjonalne kobiety oraz mężczyzny. To czas powolnego „stawania się” – dla dziecka stawania się małym człowiekiem, dla dorosłych stawania się jego mamą i tatą. To dziewięć miesięcy intensywnych przemian, w toku których buduje się nowe życie, ale i przebudowuje życie tych, którzy na to nowe czekają. Zazwyczaj właśnie 40 tygodni ciąży wystarcza, by dziecko nabrało gotowości do życia poza ciałem swej mamy, a jego rodzicom, by przygotowali się do wejścia w nowe role.
Ocena wcześniaka po urodzeniu
Pierwsze płacz czy krzyk Waszego dziecka to najczęściej odznaka zdrowia i zwykle świadczy o prawidłowym przebiegu okresu noworodkowego tj. pierwszych 4 tygodni życia. Przed wielu stworzono prostą niezwykle przydatną skalę do oceny stanu noworodków w pierwszych minutach życia.
Do czego służą siatki centylowe?
Drodzy Rodzice Wcześniaków, pewnie zastanawiacie się, dlaczego tyle – my pediatrzy i neonatolodzy – mówimy na temat siatek centylowych i ich znaczenia w opiece nad Waszymi Pociechami? Może zadajecie sobie również pytanie czy siatki umieszczone w książeczkach zdrowia dziecka nie wystarczą?
Co za głośno, to nie zdrowo!!!
Chciałbym, abyście Państwo czytając ten krótki artykuł zainteresowali się problemem hałasu, a w szczególności naszym wpływem na niego. Wiemy dobrze, że w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, przed 32. czy też przed 37. tygodniem ciąży, bardzo ważny jest prawidłowy rozwój mózgu.
Siła i znaczenie dotyku
Dla właściwego funkcjonowania i rozwoju człowieka niezbędne jest stałe oddziaływanie bodźców zmysłowych na układ nerwowy. Poprzez gromadzenie różnych wrażeń zmysłowych z własnego ciała oraz z otaczającego świata, przetwarzaniu ich i zespalaniu, układ nerwowy stale rozwija się i dojrzewa, kształtując stopniowo orientację w otoczeniu i świadomość samego siebie.
Kangurowanie – spotkanie rodzica i dziecka przedwcześnie urodzonego.
Każdy rodzic z radością i przejęciem oczekuje chwili narodzin swojego dziecka. Zastanawia się, jaki będzie upragniony maluszek i wyobraża sobie swoje pierwsze z nim spotkanie. Kiedy będzie mógł dotknąć po raz pierwszy swoje dziecko, spojrzeć mu w oczy? Czeka z niepewnością, kiedy będzie mógł wziąć je na ręce, jakie to będzie uczucie, jak sobie poradzi z tak małą kruszyną w swoich dużych ramionach? Mama i tata czeka na ten czas fizycznego bycia ze swoim dzieckiem – na spotkanie cielesne, spotkanie poprzez dotyk, spotkanie, w którym rodzice i dziecko będą mogli chłonąć siebie każdym zmysłem.