Aktualnosci

ZAPYTAJ O WCZEŚNIAKA! Bezpłatne porady specjalistów dla rodziców wcześniaków

14 09.2021

Drodzy Rodzice wcześniaków! W ramach naszego projektu „Zapytaj o wcześniaka” udzieliliśmy już 30 godzin bezpłatnych porad. Ale to nie koniec. Nasi eksperci czekają na Was – jeżeli chcecie porozmawiać o zdrowiu swojego dziecka, skonsultować się w sprawie karmienia, pielęgnacji, fizjoterapii czy rozwoju – zgłaszajcie się do nas. Porad udzielają: neonatolodzy, neurolog dziecięcy, psycholog, doradca laktacyjny i fizjoterapeuta. Oczywiście porada udzielona w ramach projektu „Zapytaj o wcześniaka” nie zastąpi wizyty u lekarza, ale może pomóc skonsultować to, co jest Waszym aktualnym przedmiotem zmartwienia.

W ramach projektu „Zapytaj o wcześniaka” możecie skorzystać z bezpłatnych, indywidualnych porad telefonicznych lub online z następującymi specjalistami:

 – neonatologami – prof. Marią Katarzyną Borszewską Kornacką i dr n.med. Krystyną Bober-Olesińską
neurologiem dziecięcym – dr n. med. Alicją Goszczańską-Ciuchtą
doradcą laktacyjnym – mgr Agnieszką Muszyńską
fizjoterapeutą – Anną Matysiak
psychologiem – dr Bożeną Cieślak-Osik

NASI EKSPERCI:

prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, neonatolog

Prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego do roku 2020, były konsultant w dziedzinie neonatologii na Mazowsze, wieloletni Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Ikona polskiej neonatologii, babcia wszystkich wcześniaków 😊 W projekcie bierze udział pro publico bono. Zresztą nie będzie to pierwszy raz, kiedy bezinteresownie pomaga wcześniakom i ich rodzicom.

dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, neonatolog

Lekarz zajmujący się od 30 lat problemami noworodków przedwcześnie urodzonych. Początkowo jako anestezjolog – intensywną terapią noworodków. Następna praca w oddziale noworodkowym  spowodowała, że spojrzała na problem postępowania z wcześniakiem inaczej, szerzej, długofalowo  jako wspólne zaangażowanie specjalistów z rożnych dziedzin medycyny i rodziców. Uczestniczy w szkoleniach lekarzy i pielęgniarek pracujących w oddziałach neonatologicznych.

dr Alicja Goszczańska-Ciuchta, pediatra, specjalista neurologii dziecięcej

Lekarz pediatra, specjalista w zakresie neurologii ogólnej i neurologii dziecięcej, członek Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej. Od 2007 roku pracuje w Klinice Neurologii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Od 2019 r konsultuje neurologicznie małych pacjentów w Szpitalu Klinicznym im. Anny Mazowieckiej w Warszawie. W swojej działalności zawodowej zajmuje się w szczególności oceną neurorozwojową niemowląt, diagnostyką i leczeniem dziecięcego porażenia mózgowego i padaczki.

Bożena Cieślak-Osik, psycholog

Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest trenerką skali NBAS – Skali Oceny Rozwoju Noworodka. Narzędzie to traktuje jako element wczesnej interwencji, pozwalające poznać noworodka, wspierać kompetencje jego rodziców. Współzakładała Fundację Centrum NBAS
w Polsce, której jednym z celów jest szkolenie personelu medycznego pracującego z młodymi rodzicami. Absolwentka Szkoły Psychoterapii INTRA, zdobyta tam wiedza i umiejętności pomaga w pracy z rodzinami w okresie okołoporodowym, również w tedy gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, co jest obszarem jej szczególnych zainteresowań zawodowych. Nieustannie rozszerza swój warsztat korzystając z różnych form kształcenia: warsztatów, kursów i studiów podyplomowych. Pracuje jako psycholog kliniczny w Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Od 10 lat z inicjatywy prof. Kornackiej współprowadzi Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków.

Anna Matysiak, fizjoterapeutka, logopeda

Przez 12 lat pracowała w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie, gdzie szczególne miejsce w jej dłoniach znalazły niemowlęta i dzieci urodzone przedwcześnie. Od 3 lat terapeutycznie wspiera dzieci w „Centrum Wczesnego Wspomagania i Rozwoju ZACZĄTEK”. Neonatologia zawsze zajmowała ważną przestrzeń w jej sercu. Spotkania z wcześniakami i ich rodzicami traktuje z delikatnością i wszechstronnością. Z otwartością pomaga wcześniakom i ich rodzinom przygotowując krótkie artykuły, filmy instruktażowe, współpracuje ze Szkołą Wcześniaka.

Agnieszka Muszyńska, położna, doradczyni laktacyjna

Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny pracuje w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie. Wspiera matki wcześniaków walczące o każdą kroplę mleka, pomaga w czasie nauki karmienia piersią. Prowadzi Poradnię Laktacyjną, szkoli personel, pisze broszurki edukacyjne o laktacji. W Centrum Nauki o Laktacji jest wykładowcą i trenerem praktyk, w swojej pracy stawia na opiekę holistyczną w zespole terapeutycznym w okresie okołoporodowym i w czasie całej laktacji.

Konsultacje odbywają się telefonicznie lub z wykorzystaniem programów do komunikacji on-line (Zoom, Skype, Teams, Messenger, What’s up) w zależności od zapotrzebowania i możliwości technicznych rodziców i ekspertów medycznych.

W celu skorzystania z porady zgłoście taką potrzebę drogą mailową lub w wiadomości na profilu Koalicji dla Wcześniaka na Facebooku lub Instagramie. Maila należy wysłać na adres biuro@koalicjadlawczesniaka.pl Fundacja Koalicja dla wcześniaka przekaże kontakt do rodzica wybranemu specjaliście, a ten umówi termin i godzinę spotkania z rodzicem. Zakładamy, że pojedyncza porada nie będzie dłuższa niż 30 minut (z wyłączeniem psychologa, gdzie może być konieczna dłuższa rozmowa). Wysłanie zapotrzebowania na konsultację jest jednoznaczne z zaakceptowaniem REGULAMINU, którego pełną treść można znaleźć na naszej stronie internetowej (TUTAJ).

Nasz projekt możemy realizować dzięki naszym darczyńcom – rodzinie Państwa Kłosińskich oraz firmie Chiesi Polska. Serdecznie dziękujemy za to wsparcie!

Przeczytaj również