Wcześniak w domu

Wcześniak wychodzi do domu – jak przygotować dom i rodzinę na przyjęcie wcześniaka?

Na dzień wypisu dziecka ze szpitala czekają wszyscy rodzice, choć w przypadku rodziców wcześniaków może to być moment szczególnie stresujący. Pojawiają się pytania: „czy poradzimy sobie sami w opiece nad dzieckiem?”, „czy zauważymy, gdy będzie działo się coś niepokojącego?”, „czy będziemy umieli odpowiednio zareagować w takich sytuacjach?”, „czy nasz dom jest odpowiednio przygotowany na przyjęcie wcześniaka?”. Warto odpowiednio przygotować się na ten wyjątkowy czas, a wtedy nie pojawią się takie wątpliwości.

Więcej

Wcześniak u lekarza specjalisty, czyli kiedy, jakie wizyty kontrolne

Noworodki urodzone przedwcześnie zostają wypisane ze szpitala do domu dopiero wtedy, gdy są wydolne krążeniowo i oddechowo, są w stanie jeść pełne porcje doustnie (smoczkiem lub z piersi) i nie wymagają zaawansowanej opieki medycznej (związanej np. z wadami wrodzonymi). Warto jednak pamiętać, że wcześniaki wymagają szczególnej wielospecjalistycznej opieki również, a może przede wszystkim, po wypisie do domu.

Więcej

Rozwój wcześniaka

Dziecko urodzone przed planowanym terminem będzie rozwijało się inaczej niż dziecko urodzone o czasie. Co nie znaczy źle. Najważniejsze jest otoczenie go czułą, dostosowaną do jego potrzeb i wrażliwości opieką ze strony bliskich, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Czuła opieka jest bardzo ważna dla każdego maluszka, a w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, z racji trudniejszych warunków, w jakich startują one w samodzielne życie poza łonem mamy, potrzeba ta nabiera szczególnej wagi.

Więcej

Opieka poszpitalna dla wcześniaków

Wśród noworodków, które rodzą się w Polsce, istnieje grupa dzieci szczególnego ryzyka nieprawidłowego rozwoju. Do grupy tej należą noworodki urodzone przedwcześnie z ciąży przed ukończeniem 33. tygodnia, co mniej więcej odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1 600 gramów. Są to dzieci zaliczane do kategorii noworodków z bardzo małą masą urodzeniową. Rodzą się za wcześnie z różnych przyczyn, ze znaczną niedojrzałością narządową, najwyższym ryzykiem różnorodnych powikłań zdrowotnych i najmniejszą odpornością na zakażenia.

Więcej

Jak pielęgnować skórę wcześniaka – czy wymaga specjalnych zabiegów, kosmetyków?

Skóra jest narządem o budowie złożonej, warstwowej, przystosowanym do pełnienia wielu czynności. Osłania organizm od zewnątrz, a jednocześnie umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym. Skóra spełnia wiele funkcji. Jedną z nich jest ochrona przed urazami mechanicznymi, chemicznymi, fizycznymi czy drobnoustrojami. Ochronę tę zapewnia odpowiednia budowa skóry. Ważną rolę odgrywa między innymi płaszcz tłuszczowy skóry, kwaśny odczyn skóry, czy warstwa rogowa.

Więcej

Zaburzenia samoregulacji u małych dzieci – jak dopasować otoczenie do potrzeb wcześniaka

Przyjście na świat dziecka to wielka radość i wielkie wydarzenie dla każdej rodziny. Jednakże dzisiejsze rodzicielstwo (zwłaszcza macierzyństwo) jest wielkim wyzwaniem dla rodziców, zwłaszcza matki. Kolorowa prasa najczęściej przedstawia je w pozytywnym świetle, zapominając, że nie wszystkie noworodki i niemowlęta są spokojne, łagodne i stworzone wyłącznie do przytulania.

Więcej
Następna strona »