Pierwsze dni

Narodziny wcześniaka – narodziny rodzica.

Hura będziemy mieli dziecko! Za nami już pierwszy trymestr, teraz czekamy na USG „połówkowe”, co powie lekarz, czy te delikatne ruchy, to sprawka naszej córeczki, a może to synek ćwiczy nóżki, by za parę lat ganiać za piłką. Nie wiemy kto się ukrywa w moim brzuchu, ale najważniejsze, że maluch jest zdrowy. Ma wszystko co potrzeba, nawet w czasie badania widzieliśmy, jak ssie swoją rączkę.

Więcej

Dlaczego urodziłam wcześniaka?

Takie pytanie zadają sobie często mamy dzieci, które zbyt wcześnie opuściły optymalne, ciepłe, bogate w najlepsze produkty odżywcze środowisko wewnątrzmaciczne. Czy można było tego uniknąć, co zrobiłam źle? Na takie pytania już jest za późno. Mała, żywoczerwona, bardzo niedojrzała, delikatna istotka leży w inkubatorze otoczona monitorami i aparatami pomagającymi jej oddychać i po prostu żyć.

Więcej

Co czuje rodzic, któremu właśnie urodził się wcześniak i czy ma prawo do takich uczuć?

Narodziny wcześniaka to trudny czas dla rodziców. Podczas gdy mama jest już wypisana do domu, jej maluszek musi pozostać w szpitalu do czasu, aż będzie mógł funkcjonować bez aparatury, inkubatora i pomocy personelu medycznego. Wiąże się to niewątpliwie z silnymi emocjami, które nie tylko utrudniają pogodzenie się z zaistniałą sytuacją, ale też ze zbudowaniem relacji emocjonalnej z dzieckiem.

Więcej

Czy potrafię być Twoją Mamą?

Czekając na narodziny dziecka, rodzice snują różne wyobrażenia na temat swego maleństwa i własnej relacji, jaką chcieliby z nim zbudować. W rzeczywistości właśnie wtedy, gdy nasz umysł zaczyna w mniej czy bardziej świadomy sposób zajmować się przygotowaniami do rodzicielstwa, ta relacja już zaczyna się zawiązywać. Jej koloryt będzie miał zasadnicze znaczenie dla rozwoju dziecka od pierwszych chwil jego życia, będzie też silnie powiązany z przeróżnymi stanami doświadczanymi przez mamę i tatę malucha, którzy powoli zaczynają stawać się rodzicami.

Więcej

Jak mogę pomóc, kiedy moje dziecko leży w szpitalu na oddziale neonatologicznym?

Główną przyczyną hospitalizacji noworodków w oddziałach neonatologicznych jest wcześniactwo. Każdego roku około 26.000 dzieci w Polsce przychodzi na świat przedwcześnie. Stopień wcześniactwa może być różny. Może Wasze dziecko jest tzw. późnym wcześniakiem, a może noworodkiem urodzonym znacznie przedwcześnie. Prawdopodobnie ich stan zdrowia i zastosowane leczenie będą się różniły.

Więcej

My nie jesteśmy odwiedzającymi, my jesteśmy rodzicami.

Na pewno trudno Wam uwierzyć, że jeszcze dzisiaj zdarzają się oddziały intensywnej terapii, które są niedostępne i zamknięte dla osób z najbliższej rodziny ciężko chorych pacjentów. Jeszcze parę lat temu napis „na tym oddziale nie ma odwiedzin” był powszechnie obecny, budził grozę i strach, ale przede wszystkim sprzeciw wielu osób. Oddziały intensywnej terapii były miejscami szczególnie niedostępnymi, a tę niedostępność tłumaczono nieuzasadnionymi względami epidemiologicznymi.

Więcej
Następna strona »