O nas

Fundacja Koalicja dla wcześniaka uzyskała osobowość prawną w 2019 roku z inicjatywy prof. Marii Katarzyny
Borszewskiej-Kornackiej. Wcześniej od 2012 roku działała jako ruch, który zrzeszał ludzi i instytucje działające na rzecz zdrowia wcześniaków w Polsce.

Cele Fundacji są od wielu lat niezmienne – działać na rzecz najmniejszych z najmłodszych, czyli wcześniaków i ich rodziców. Naszym celem jest edukacja – zaczynając od zdrowia kobiet w ciąży i zapobiegania porodom przedwczesnym, a kończąc na zdrowiu wcześniaków, ich rozwoju i rehabilitacji. Docieramy do rodziców wcześniaków, aby pomóc im w opiece nad wcześniakiem, a także do szerokiego społeczeństwa, aby zrozumiało, że wcześniak to najbardziej bezbronny człowiek, który potrzebuje naszej pomocy. Nikt, kto nie zetknął się z wcześniakiem w swoim otoczeniu nie wie, z jakimi powikłaniami musi zmierzyć się dziecko i jego bliscy, i jak wiele wysiłku potrzeba, aby mogło się zdrowo rozwijać.

Docieramy również do decydentów i włączamy się w działania dotyczące sytemu opieki nad wcześniakiem, aby najmniejsze dzieci miały zapewnioną najlepszą opiekę w szpitalu i po wypisie do domu.

Od początku istnienia wydajemy materiały edukacyjne dla rodziców wcześniaków – gazetki „Mam(y) wcześniaka”, poradniki i broszury. Uczestniczymy w konferencjach poświęconych wcześniakom i Piknikach Wcześniaka. Udzielamy patronatów dla wydarzeń i materiałów edukacyjnych wydawanych przez inne podmioty. W 2018 roku objęliśmy patronatem książkę o polskiej neonatologii przygotowaną przez dziennikarkę zdrowotną Joannę Morgę – „Narodziny polskiej neonatologii. Wspomnienia lekarzy”, a także bajkę przygotowaną dla starszego rodzeństwa, któremu właśnie urodził się brat wcześniak – „Dlaczego mój brat jest wcześniakiem?”.
Obie pozycje są dostępne w wersji elektronicznej na naszej stronie. Nagłaśniamy problemy i potrzeby wcześniaków w mediach.