Materiały Fundacji

Fundacja Koalicja dla wcześniaka powstała by edukować przyszłych rodziców i kobiety w ciąży o tym co zrobić, aby zapobiegać porodom przedwczesnym i wspierać rodziców wcześniaków w zakresie opieki nad ich przedwcześnie urodzonymi dziećmi, aby jak najszybciej wyrównywały różnice rozwojowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami:

Książka “Dlaczego mój brat jest wcześniakiem?”

Przyjście na świat dziecka przed planowanym terminem to ogromny stres nie tylko dla rodziców, ale także dla starszego rodzeństwa, szczególnie wtedy, gdy jest ono w wieku przedszkolnym i nie do końca wie, co się wokół niego dzieje. Starsze dzieci często nie radzą sobie z emocjami, które się pojawiają. Czują strach, złość, smutek, a dodatkowo nie wiedzą dlaczego ich rodziców teraz częściej nie ma w domu. Może się zdarzyć, że uważają, że zrobiły coś złego i właśnie dlatego ich młodszy brat, czy siostra urodziły się wcześniej niż powinni. W takich sytuacjach rodzicom może być trudno rozmawiać z dzieckiem. Pomóc w tym może książka „Mój brat jest wcześniakiem”.

Poradnik “Bezpieczny wcześniak – w szpitalu i w domu”

Co zrobić, aby wcześniak był bezpieczny – w szpitalu i w domu? Poradnik zawiera najważniejsze elementy związane z bezpieczeństwem dziecka:
– bezpieczeństwo związane z bliskością, delikatnym dotykiem i wpływaniem na zmysły dziecka, jakie  rodzice mogą ofiarować swojemu dziecku na każdym etapie pobytu w szpitalu oraz w domu;
– bezpieczeństwo, które wiąże się z posiadaniem wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy;
– bezpieczeństwo, jakie można zapewnić dziecku w trakcie transportu, noszenia na rękach, układania
w łóżeczku;
– bezpieczeństwo związane z immunoprofilaktyką i szczepieniami ochronnymi, które chronią dzieci przed groźnymi chorobami. 

Książka “Narodziny polskiej neonatologii. Wspomnienia lekarzy”

Jeszcze 70 lat temu w Polsce nie istniała neonatologia, a wcześniakami zajmowali się pediatrzy, czasami z pomocą anestezjologów. Dziś jest na światowym poziomie, ale wciąż jest przed nią wiele wyzwań. O tym, jak rodziła się polska neonatologia, o własnych doświadczeniach, sukcesach i porażkach opowiedziało 13 wybitnych specjalistów, w tym nestorzy, którzy tworzyli neonatologię w Polsce. Ich wspomnienia znajdziecie w książce “Narodziny polskiej neonatologii. Wspomnienia lekarzy”.

„Mam(y) wcześniaka” – numer 7

Siódmy numer gazety dla rodziców wcześniaków, a w nim m.in.: NOWE KRYTERIA KWALIFIKACJI do programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, jak przygotować dom i rodzinę na przyjęcie wcześniaka, jakich konsultacji specjalistycznych będzie potrzebowało dziecko po wyjściu ze szpitala, jak radzić sobie z karmieniem i laktacją, prawa rodzica wcześniaka.

„Mam(y) wcześniaka” – numer 6

Szósty numer gazety dla rodziców, a w nim: o najważniejszych i najczęstszych schorzeniach występujących u wcześniaków takich jak: przetrwały przewód tętniczy, krwawienia śródczaszkowe, zespół zaburzeń oddychania, martwicze zapalenia jelit, retinopatia, zakażenia układu oddechowego, bezdechy, a także o metodzie Prechtla i tym, jak przygotować dom i najbliższą rodzinę do przyjazdu wcześniaka.

Następna strona »