Kim jesteśmy

Od 2012 roku działamy na rzecz najmniejszych z najmłodszych, czyli wcześniaków i ich rodziców. Edukujemy, udzielamy wsparcia rodzicom, szkolimy zespoły neonatologiczne w obszarze komunikacji, inicjujemy działania i prowadzimy dialog z decydentami, by poprawić jakość opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi w Polsce. 

Od 2020 roku jesteśmy członkiem Europejskiej Fundacji na Rzecz Opieki nad Wcześniakami (The European Foundation for the Care of Newborn Infants - EFCNI), członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia "Razem dla Wcześniaków"

Angażujemy się w działania, które mają poprawić dostęp dzieci do programu profilaktyki zakażeń wirusem RS. W trakcie pandemii włączyliśmy się w międzynarodową kampanię #zeroseparacji, bo wiemy, jak ważna jest obecność rodziców na oddziałach neonatologicznych. Dzięki naszej interwencji rodzice wcześniaków zostali w styczniu 2021 roku włączeni do grupy "zero" do szczepień przeciwko COVID-19. Prowadzimy projekt "Zapytaj o wcześniaka", w ramach którego rodzice wcześniaków mogą korzystać z bezpłatnych wideo porad ze specjalistami. 

Wiemy, jak ważne jest, aby rodzice wspierali rozwój swoich Maluszków, dlatego przygotowaliśmy poradnik "Jak stymulować rozwój wcześniaka?" oraz projekt muzyczny ze specjalnie skomponowaną kołysanką dla wcześniaka i utworami muzycznymi, które są dostępne na naszych kanałach na YouTube i Spotify. Wydajemy bezpłatne poradniki, broszury dla rodziców wcześniaków i książeczki dla dzieci (MATERIAŁY FUNDACJI

W chwili wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowaliśmy się w pomoc ukraińskim wcześniakom i oddziałom neonatologicznym w Ukrainie. Współpracując z Fundacją Neonatus, Fundacją Tęczowy Kocyk i blogerką MatkoweLove uruchomiliśmy program "Ratujemy Ukraińskie Wcześniaki". Prowadzimy projekt "Paczuszka dla Maluszka", w ramach którego przekazujemy wyprawki dla uchodźczyń, które urodziły swoje dzieci w polskich szpitalach. 

Jesteśmy w codziennym kontakcie z rodzicami wcześniaków poprzez media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter).

Docieramy do szerokiego społeczeństwo, aby powiedzieć im co to znaczy, gdy urodzi się wcześniak. Nikt, kto nie zetknął się z wcześniakiem w swoim otoczeniu nie wie, z jakimi powikłaniami musi zmierzyć się dziecko i jego bliscy, i jak wiele wysiłku potrzeba, aby mogło się zdrowo rozwijać.

Zarząd Fundacji

zdjecie Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka

prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka

Neonatolog o wielkim sercu nie tylko dla wcześniaków. To ona w 2012 roku zwołała ludzi dobrej woli, aby wspólnie działać na rzecz wcześniaków. Była przez wiele lat Prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownikiem Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie. Pomimo tego, że jest już na emeryturze jej kalendarz jest wciąż zapełniony - wygłasza wykłady, udziela się w wielu instytucjach nie tylko w Polce, ale również na Ukrainie.

Rozwiń
zdjecie Elżbieta Brzozowska

Elżbieta Brzozowska

wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka

Mama 4 dzieci, która od 10 lat prowadzi firmę consultingową zajmującą się tematyką zdrowotną, w tym od 8 lat neonatologią. Z Koalicją dla wcześniaka związana od początku jej istnienia. Zaangażowana w projekty, które mają poprawić system opieki zdrowotnej nad wcześniakami, ale także komunikację między personelem medycznym a rodzicami wcześniaków. Każda z jej ciąż była zagrożona porodem przedwczesnym, ale dzięki lekarzom ze Szpitala na Karowej udało się dotrwać do 38. tygodnia. Działania na rzecz wcześniaków traktuje jako spłacenie długu wdzięczności wobec lekarzy i losu.

Rozwiń
zdjecie Adriana Misiewicz

Adriana Misiewicz

wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka

Mama 2 córek, która od 8 lat wspólnie z Elą Brzozowską i Panią Profesor działa na rzecz wcześniaków. Wie doskonale, co to znaczy ciąża zagrożona i choć jej historia skończyła się pomyślnie – dzieci urodziły się o czasie i zdrowe – to od wielu lat pomaga rodzicom wcześniaków. Przygotowuje dla nich poradniki, gazetki, współpracuje z neonatologami, uczestniczy w spotkaniach międzynarodowych dla organizacji działających na rzecz dzieci urodzonych przedwcześnie.

Rozwiń

Rada Naukowa

zdjecie Dr n. med. Krystyna Bober – Olesińska

Dr n. med. Krystyna Bober – Olesińska

Przewodnicząca Rady Naukowej

Lekarz zajmujący się problemami noworodków przedwcześnie urodzonych od 30 lat. Początkowo jako anestezjolog intensywną terapią noworodków. Bardzo dobrze pomięta emocje związane z podawaniem pierwszych dawek surfaktantu. Następna praca w oddziale noworodkowym spowodowała, że spojrzała na problem postępowania z wcześniakiem inaczej, szerzej, długofalowo jako wspólne zaangażowanie specjalistów z rożnych dziedzin medycyny i rodziców . Uczestniczy w szkoleniach lekarzy i pielęgniarek pracujących w oddziałach neonatologicznych . Razem z Koalicją dla Wcześniaka brała udział w spotkaniach dla rodziców związanych z problemami wynikającymi z porodu przedwczesnego, przygotowaniu poradników i strony internetowej dla rodziców wcześniaków.

Rozwiń
zdjecie Bożena Cieślak-Osik

Bożena Cieślak-Osik

Członek Rady Naukowej

Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest trenerką skali NBAS – Skali Oceny Rozwoju Noworodka. Narzędzie to traktuje jako element wczesnej interwencji, pozwalające poznać noworodka, wspierać kompetencje jego rodziców. Współzakładała Fundację Centrum NBAS w Polsce, której jednym z celów jest szkolenie personelu medycznego pracującego z młodymi rodzicami. Absolwentka Szkoły Psychoterapii INTRA, zdobyta tam wiedza i umiejętności pomaga w pracy z rodzinami w okresie okołoporodowym, również w tedy gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, co jest obszarem jej szczególnych zainteresowań zawodowych. Nieustannie rozszerza swój warsztat korzystając z różnych form kształcenia: warsztatów, kursów i studiów podyplomowych. Pracuje jako psycholog kliniczny w Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Od 10 lat z inicjatywy prof. Kornackiej współprowadzi Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków. Prywatnie jest żoną, matką i babcią wyjątkowych chłopaków.

Rozwiń
zdjecie Agnieszka Muszyńska

Agnieszka Muszyńska

Członek Rady Naukowej

Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny pracuje W Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie, wspiera matki wcześniaków walczące o każdą kroplę mleka, pomaga w czasie nauki karmienia piersią. Prowadzi Poradnię Laktacyjną, szkoli personel, pisze broszurki edukacyjne o laktacji. W Centrum Nauki o Laktacji jest wykładowcą i trenerem praktyk, w swojej pracy stawia na opiekę holistyczną w zespole terapeutycznym w okresie okołoporodowym i w czasie całej laktacji.

Rozwiń
zdjecie Anna Matysiak

Anna Matysiak

Członek Rady Naukowej

Fizjoterapeutka, logopeda. Przez 12 lat pracowała w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie, gdzie szczególne miejsce w jej dłoniach znalazły niemowlęta i dzieci urodzone przedwcześnie. Od 3 lat terapeutycznie wspiera dzieci w „Centrum Wczesnego Wspomagania i Rozwoju ZACZĄTEK”. Neonatologia zawsze zajmowała ważną przestrzeń w jej sercu. Spotkania z wcześniakami i ich rodzicami traktuje z delikatnością i wszechstronnością. Z otwartością pomaga wcześniakom i ich rodzinom przygotowując krótkie artykuły, filmy instruktażowe, współpracuje ze Szkołą Wcześniaka.

Rozwiń

Członkowie wspierający

zdjecie Joanna Nycz

Joanna Nycz

członek wspierający Fundację Koalicja dla wcześniaka

Z zawodu mikrobiolog specjalista immunologii, od wielu lat związana z sektorem zdrowia oraz farmacją. Zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym poszukuje innowacyjności, nie uznając drogi na skróty. Do Fundacji doprowadziła ją "Paczuszka dla Maluszka". Inicjatywa powstała z myślą o ukraińskich noworodkach rodzących się w Warszawie oraz konieczności dedykowanego rozwiązania dla tej grupy pacjentów. Wsparcie ze strony najbliższych odegrało kluczową rolę w jej doświadczeniach związanych z macierzyństwem stając się natchnieniem do pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Rozwiń
zdjecie Magdalena Latuszek

Magdalena Latuszek

członek wspierający Fundację Koalicja dla wcześniaka

Mama cudownej "Calineczki" - Michalinki, która przyszła na świat w 29. tygodniu ciąży z masą urodzeniową 370 gramów. Aktywnie wspiera rodziców wcześniaków, była ogromnym wsparciem Fundacji w projekcie wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i rodziców chorych noworodków, które muszą być hospitalizowane po urodzeniu.

Rozwiń

Wesprzyj nas

Jesteśmy organizacją non-profit, dlatego każde wsparcie finansowe pozwoli nam realizować nasze cele.
Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

Zobacz więcej