Zdrowie wcześniaka

Żywienie wcześniaków

Poród przedwczesny wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami, które musicie podjąć jako Rodzice swojego dziecka. Jedna z takich decyzji dotyczy żywienia Waszego maleństwa. Właściwe karmienie wcześniaka, szczególnie z niską wagą urodzeniową, jest przedmiotem troski opiekujących się Waszym dzieckiem lekarzy, ale od Waszej decyzji i zaangażowania Mamy zależy, czy dziecko będzie karmione naturalnie.

Droga Mamo, niezależnie od tego, jak planowałaś karmić swoje dziecko – teraz, po porodzie przedwczesnym, musisz rozważyć tę kwestię jeszcze raz.

Drogi Tato, masz wpływ na powodzenie karmienia piersią Waszego dziecka – powinieneś wesprzeć Mamę w decyzji o naturalnym karmieniu i otoczyć ją troską, aby proces inicjacji laktacji przebiegał w możliwe optymalnych warunkach. Staraj się w miarę możliwości uczestniczyć w sesjach ściągania pokarmu i bądź z Mamą dziecka w szpitalu w czasie karmienia dziecka. 

Zajmij się stroną organizacyjną dostarczenia ściągniętego pokarmu po wyjściu Mamy ze Szpitala, aby miała czas na wypoczynek.

Karmienie piersią wcześniaka jest możliwe i zależy od Waszej decyzji i determinacji!

Mleko jako lek

Mleko kobiece jest najodpowiedniejszym typem pożywienia dla ludzkiego noworodka niezależnie od momentu rozwiązania ciąży.

Dla wcześniaków mleko mamy to więcej niż pokarm!Mleko kobiece zawiera wiele bioaktywnych składników, które wspierają wzrost, rozwój i terapie najmniejszych pacjentów. Kilka mililitrów mleka, które  wystarczy na pierwszy posiłek Twojego dziecka, zawiera tysiące przeciwciał oraz innych aktywnych białek, cukrów i lipidów, które są składnikami pokarmowymi, a także przyspieszają rozwój maleństwa.

Mleko, które pojawia się na początku, tzw. siara, jest szczególnie cenne i powinno być podane dziecku jako pierwszy posiłek.

Wyniki badań wskazują, że wcześniaki żywione mlekiem mamy są mniej narażone na infekcje oraz martwicze zapalenie jelit w okresie okołoporodowym oraz, że wykazują wyższe parametry rozwoju funkcji poznawczych w wieku późniejszym, w stosunku do dzieci żywionych sztuczną mieszanką.

Jeżeli nie możesz karmić wprost z piersi – pamiętaj, że odpowiednio ściągnięte i przechowywane mleko, nadal pozostaje wartościowym pokarmem dla Twojego dziecka.

W sytuacji braku lub niedostatku Twojego pokarmu pierwszym wyborem powinno być uzupełnienie diety Twojego dziecka mlekiem innej mamy pochodzącym z banku mleka.  Niestety, w Polsce jeszcze niewiele szpitali posiada taką możliwość.

Suplementacja mleka kobiecego:

Najbardziej wartościowa frakcja mleka kobiecego  dla waszego dziecka to ta uzyskana po 2-3 minutach wypływu pokarmu z gruczołu sutkowego tzw. hind milk gdyż jest najbardziej kaloryczna.

W zależności od potrzeb żywieniowych dziecka lekarz może podjąć decyzje o uzupełnieniu mleka  matki tzw. wzmacniaczem  pokarmu kobiecego, który jest mieszanką hydrolizatów białek krowich, cukrów i mikro- oraz makroelementów. Wzmacniacz mieszany jest ściągniętym pokarmem matki i nie powinien wpływać na wartość mleka matki.

Ze względu na zwiększone potrzeby wcześniaków korzystna jest dodatkowa podaż 4 składników odżywczych :

Kwasy DHA – wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, w szczególności mózgu i wzroku. Odpowiednia ilość DHA w pokarmie matki zależy od diety. W Polsce spożycie DHA jest bardzo niskie, dlatego matki karmiące powinny dodatkowo przyjmować ten składnik.

Witaminy D i K – witamina D wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój kości, zapobiegając krzywicy; witamina K sprzyja procesom krzepnięcia krwi. Witaminy te w niewielkim stopniu przenikają do pokarmu matki, dlatego należy dodatkowo podawać je dziecku.

Żelazo – wszystkie niemowlęta urodzone przedwcześnie powinny dodatkowo przyjmować żelazo, gdyż nie posiadają zapasów tego składnika z okresu życia płodowego

Wybór sposobu żywienia

Wiele wcześniaków po urodzeniu nie jest gotowych, aby otrzymać pożywienie naturalną drogą, czyli dojelitowo (enteralnie). Wtedy lekarze decydują się na żywienie pozajelitowe (tzw. parenteralne), czyli dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych – białka, energii, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody – drogą dożylną.

Zanim będziesz mogła podać ściągnięte mleko do ust dziecku może minąć wiele tygodni. Kolejne miesiące mogą minąć zanim przystawisz je do piersi, ale ważne jest, aby Twój wcześniak jako pierwszy posiłek otrzymał siarę, czyli mleko z początkowej fazy laktacji.

Nawet kilka kropel siary, które dostanie się do ust dziecka jest cenna ze względu na prawidłową kolonizacje przewodu pokarmowego i inne składniki immunostymulujące.

Twoje mleko może zostać podane przez zgłębnik dożołądkowy zakładany przez usta lub nos. Mleko może być podawane porcjami  pod wpływem siły ciężkości lub przez wlew ciągły.

Po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości, która gwarantuje koordynacje ssania – oddychania –połykania, należy stosować techniki podawania pokarmu niezaburzające rytmu ssania z piersi, czyli podaż pokarmu z kubeczka, po palcu , ewentualnie łyżeczką, w uzasadnionych przypadkach butelką z odpowiednio dobranym smoczkiem.

Niezależnie od sposobu podania Twojego mleka dziecku, masz prawo uczestniczyć w akcie karmienia. Bądź dumna z tego, że jesteś w stanie wykarmić swoje dziecko!

Jeżeli istnieje taka możliwość  sama nakarm dziecko lub kanguruj je podczas karmienia – kontakt fizyczny ułatwia dziecku  trawienie i przyswajanie pokarmu oraz działa mobilizująco na  hormony regulujące laktacje.

Plan żywienia wcześniaka

Decyzje o naturalnym żywieniu dziecka powinnaś podjąć tak szybko, jak to możliwe, aby w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, otoczona opieką i wsparciem najbliższych, móc dostarczyć choćby niewielkie ilości mleka w celu żywienia troficznego (inaczej MEF,  ang. minimal enteral feeding ) czyli wprowadzaniu minimalnych objętości pokarmu w trakcie żywienia pozajelitowego w  celu odżywienia komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobudzenia jego dojrzewania czynnościowego oraz strukturalnego. 

MEF stanowi wstęp do pełnego żywienia drogą przewodu pokarmowego. Z czasem ilość podawanego pokarmu dojelitowo będzie coraz większa, aby w końcu zrezygnować z uciążliwych kroplówek, które zastąpi w końcu Twoje mleko.

Niezależnie od tego, kiedy Twoje dziecko będzie gotowe do nauki efektywnego ssania z piersi, korzystaj z każdej okazji kangurowania oraz przystawienia dziecka do piersi w celach nie odżywczych – ważne, aby maluch miał z Tobą kontakt fizyczny, poznał anatomię piersi i poćwiczył ssanie.

Poród przedwczesny nie musi wiązać się z rezygnacją z karmienia piersią – możesz karmić swoje maleństwo długo i efektywnie wpierając  jego wzrost i  rozwój.

 

Artykuł pochodzi z 1. numeru gazetki „Mam(y) wcześniaka”

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW