Europejskie standardy opieki nad noworodkiem

Wspieramy Europejskie Standardy Opieki nad Noworodkiem

 

 

Fundacja Koalicja dla wcześniaka włączyła się w tworzenie Europejskich Standardów Opieki nad Noworodkiem (The European Standards of Care for Newborn Health). Jesteśmy jedną z dwóch polskich organizacji pacjentów, obok Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, która wspierała proces tworzenia Standardów i opiniowała ich zawartość.

To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy wziąć udział w tym międzynarodowym projekcie, w który zaangażowanych było ponad 220 osób z 30 krajów. Byli to pracownicy służby zdrowia z dziedziny położnictwa, neonatologii, pediatrii, psychologii, przedstawiciele innych zawodów (architekci) oraz przedstawiciele pacjentów.  Znaleźliśmy się w gronie 50 organizacji pacjentów z całego świata, które brały udział w całym procesie opracowywania Standardów.

Celem Europejskich Standardów Opieki nad Noworodkiem jest zapewnienie wszystkim dzieciom najlepszego leczenia i opieki, bez względu na to, gdzie w Europie się urodziły. Obecnie organizacja opieki i leczenia wcześniaków i chorych niemowląt różni się między krajami europejskimi, a nawet między szpitalami w tym samym kraju. Europejskie Standardy powstały, aby pokazać referencyjne rozwiązania, które zapewnią wysokiej jakości opiekę nad wcześniakami w całej Europie i ułatwią jej organizację. Mogą być wykorzystane jako źródło i pomóc w opracowywaniu odpowiednich wytycznych, procedur czy ustaw w każdym kraju, który będzie chciał z nich skorzystać (w zależności od lokalnej sytuacji, potrzeb i możliwości).

Europejskie Standardy Opieki nad Zdrowiem Noworodka (ESCNH) są podzielone na jedenaście Grup Tematycznych, które obejmują najważniejsze zagadnienia związane z porodem przedwczesnym i opieką nad noworodkiem. Poruszone są w nich również trudne tematy – etyka i opieka paliatywna.

 

Grupy Tematyczne i Standardy

 

Narodziny dziecka & transport (Birth & transfer)

 

Opieka medyczna i praktyka kliniczna (Medical care & clinical practice)

 

Procedury pielęgnacyjne (Care procedures)

  • Promocja karmienia piersią
    Promotion of breastfeeding1

  • Pobieranie próbek krwi
    Taking blood samples1

 

Opieka rozwojowa skoncentrowana na noworodku i rodzinie (Infant- & family-centred development care)

 

Odżywianie (Nutrition)

 

Opieka powypisowa  (Follow-up & continuing care)

 

Bezpieczeństwo i higiena pacjenta (Patient safety & hygiene practice)

 

Edukacja i szkolenia (Education & training)

 

Zbieranie danych i dokumentacja (Data collection and documentation)

 

 

Więcej o Europejskich Standardach Opieki nad Noworodkiem można znaleźć na stronie: https://newborn-health-standards.org/

Wesprzyj nas

Jesteśmy organizacją non-profit, dlatego każde wsparcie finansowe pozwoli nam realizować nasze cele.
Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

Zobacz więcej