Aktualności

Zmiany w urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków

Jest projekt ustawy, który wprowadza zmiany w urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu!

Ale nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie impuls, który pchnął do działania.

Nie byłoby petycji ani jej poparcia, ani zespołu przy Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ani sukcesu, gdyby nie dziennikarka Business Insider Natalia Szewczak, mama Leny i Filipa, którzy przyszli na świat w 26. TC, a dzisiaiaj mają 3,5 roku. 

Natalia przeprowadziła obszerny wywiad z Elżbietą Brzozowską z naszej Fundacji i z neonatologami o wyzwaniach w neonatologii, o tym, że pewne tematy są martwymi punktami w listach do decydentów, w rozmowach z decydentami czy podejmowanych dyskusjach w panelach medycznych i systemowych. 

Artykuł Natalii ukazał się 17 listopada w Światowy Dzień Wcześniaka, tego samego dnia Onet Rano zaprosił Natalię i Elę do swojego samochodu, gdzie na żywo mówiły o tym, ile kosztuje ratowanie życia wcześniaków, z jakim cierpieniem rodziców wiąże się walka o każdy oddech oraz o tym, że mamy wcześniaków tracą urlop macierzyński w szpitalach. Bezpowrotnie. 

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 17 listopada 2023 roku nasza Fundacja wydała tomik poezji, udało nam się zainteresować nim media, otrzymałyśmy zaproszenie do Dzień Dobry TVN, gdzie Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka mówiła o naszym tomiku poezji i o problemach wcześniaków, a Natalia o tym, co to znaczy być mamą wcześniaka. 

W drodze z redakcji Onetu do Dzień Dobry TVN stała się magia - Natalia tak nas zmotywowała do działania, powiała wiatrem w opuszczone żagle, że seria kolejnych wywiadów 17 listopada dla Faktów TVN, Polska i Świat TVN24, TVP Info, dotyczyła już tylko kwestii urlopów macierzyńskich. Nie mogło się skończyć na wywiadach. Tego samego dnia Koalicja dla wcześniaka napisała petycję - słowa płynęły prosto z serca. Petycja była gotowa - potem szybkie hasło do 8 organizacji działających od czasów pandemii pod parasolem Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków - wchodzicie? Popieracie? I jednomyślne: Wchodzimy! Popieramy! MatkoweLove, Przed czasem, Za wcześnie, Mali Wojownicy, Laboratorium Marzeń, Ośmiorniczki dla wcześniaków, Grupa Wsparcia Calineczki - zawsze jednym głosem, zawsze razem w ważnych, wspólnych sprawach, zawsze z #razemmozemywiecej. 

Następnie telefon do krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich i do prof. Ryszarda Lauterbacha, ówczesnego prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. I tu też pełne poparcie. Petycja pojawiła sie w internecie - każda organizacja zdobywała głosy poparcia. Zaczęła się fala udostępnień, podpisów, głosów poparcia, komentarzy, wspomnień mam, które straciły bezpowrotnie urlop macierzyński, gdy dziecko walczyło o życie.

Uzupełniliśmy petycję - aby zawalczyć też o mamy chorych noworodków, urodzonych o czasie, ale spędzających wiele tygodni po urodzeniu w szpitalach. Dołączają fundacje kardiologiczne - Serce Dziecka i Najdroższa Blizna i prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Teresa Jackowska. 

Włączają się mamy wcześniaków - Magda Latuszek, mama Michalinki i Ania Kobus ,mama Gajeczki - ich historie są we wszystkich telewizjach, w tym w Uwaga TVN. Cały czas towarzyszą nam Fakty TVN i TVN 24 oraz RMF.FM. Dziennikarze Adriana Otręba i Michał Dobrołowicz - dziennikarze, którzy proaktywnie dopytują nas i MRPiPS, jak idą sprawy.

Media trzymają rękę na pulsie. Ukazuje się ponad tysiąc publikacji w 4 miesiące. 

Idzie lawina poparcia.

Media i politycy zgłaszają się sami. 

Licznik poparcia się nakręca. 

Wszystkie organizacje podają link do poparcia petycji powielokroć - w swoich profilach, w grupach na FB, w mediach lokalnych. Każdy zbiera głosy, każdy angażuje się na 100%.

Medyczni influencerzy - lekarze, pielęgniarki i położne mające wielkie zasięgi udostępniają petycję: prof. Wojciech Feleszko, dr Łukasz Durajski (Doktorek radzi), dr Ilona Małecka, Pani Doktor Blog, NeonatoOlka, siostra Bożenna i wiele, wiele innych osób, które czują, że ten absurd trzeba zmienić. 

Kontaktuje się z nami posłanka Aleksandra Leo - mama wcześniaka, prawniczka i polityczka. Deklaruje poparcie i pomoc. Dzięki niej udaje nam się spotkać z Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horna-Cieślak. Mamy poparcie dwóch rzeczników: Praw Dziecka i Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca. Poparcie publicznie deklaruje poseł Wojciech Konieczny, aktualny wiceminister w Ministerstwie Zdrowia. 

Pod naszymi działaniami próbuje się podpisać Konfederacja - dziękujemy, nie chcemy. 

Jesteśmy gotowi wręczyć petycję nowej Ministrze Agnieszce Dziemianowicz - Bąk. Jesteśmy pierwszą delegacją w MRPiPS po uformowaniu się nowego Rządu koalicji 13 grudnia. Stawiamy się wszyscy - wszystkie organizacje wchodzące w skład Porozumienia Razem dla wcześniaków, krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii i nowy prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego prof. Tomasz Szczapa, przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta i Praw Dziecka. 

Ramię w ramię. Składając petycję - mówimy, że to nie są pudełka pełne podpisów, to pudełka bólu i nadziei rodziców. Nasza petycja jest przyjęta. I nie jest to pokazówka dla mediów i kurtuazja. Ministra Agnieszka Dziemianowicz - Bąk natychmiast podejmuje decyzję o powołaniu zespołu roboczego. 

Na każdym z 3 spotkań stawiamy się w pełnym składzie - strona społeczna, organizacje rodzicielskie, propacjenckie i eksperci - krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii i prezes PTN. 

Analizujemy obowiązujące rozwiązania na świecie, Koalicja dla wcześniaka jest czlonkiem EFCNI - Europejskiej Fundacji na Rzecz Wcześniaków i Niemowląt, uzyskuje informacje od bliźniaczych organizacji z całego świata. Dyskutujemy w MRPiPS o formie prawnej, to ze strony Ministry Agnieszki Dziemianowicz - Bąk wychodzi inicjatywa:

- rozwiązanie dla obojga rodziców/opiekunów prawnych

- dodatkowy urlop tydzień za tydzień 

- możliwość, a nie obowiązek skorzystania 

- maksymalny czas dodatkowego urlopu - 8 tygodni i po burzliwej dyskusji bardzo szczególne rozwiązanie dla rodziców skrajnych wcześniaków 

Obserwujemy niebywałe osobiste zaangażowanie Ministry oraz dwóch dyrektorek departamentu odpowiedzialnego za przygotowanie nowego brzmienia ustawy. 

Błyskawiczne konsultacje międzyresortowe. 

Maj - ogłoszenie zmian do ustawy.

Teraz konsultacje społeczne, Sejm, Senat i Prezydent - wierzymy, że tu jednomyślnie każdy podniesie rękę i złoży podpis, bo ta sprawa łączy, a nie dzieli. 

Jest to historia o zjednoczeniu i błyskawicznym działaniu, o sercu i empatii w polityce, o tym, że nigdy nie należy ustawać w działaniu, o tym, że Człowiek w polityce to podstawa. 

Dziękujemy to za mało. 

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI