Aktualności

Mieliśmy co świętować w przeddzień Dnia Matki - dłuższe urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków

Dostaliśmy cudowny prezent z okazji Dnia Mamy - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w piątek 24 maja 2024 roku projekt ustawy, która wprowadza zmiany w urlopach macierzyńskich rodziców wcześniaków i noworodków, które po urodzeniu muszą przebywać w szpitalu. DZIĘKUJEMY!!!
 
 
Słowa dnia: wdzięczność i współdziałanie. To właśnie czuliśmy świętując ogłoszenie projektu ustawy o wydłużeniu urlopów macierzyńskich rodzicom wcześniaków i chorych noworodków. To nie była walka, to była wzorcowa współpraca strony rządowej ze stroną społeczną. Dziękujemy Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - szczególnie za zrozumienie potrzeby rodziców skrajnych wcześniaków:
- 15 tygodni to limit do odebrania przez rodziców dzieci urodzonych przed 28. TC lub z masą urodzeniową poniżej 1000 gramów
- 8 tygodni maksymalnie odzyskają rodzice starszych wcześniaków i chorych noworodków
- świadczenie będzie płatne 100%
- urlop będzie fakultatwny
- odzyskać można będzie tydzień świadczenia za tydzień hospitalizacji do limitu 8 lub 15 tygodni.
 
Wspaniała zmiana absurdu w sprawiedliwe prawo.
 
To był jeden z najpiękniejszych dni. Wdzięczność i współpraca - te dwa słowa symbolizują moment ogłoszenia projektu ustawy o wydłużeniu urlopów macierzyńskich. Dzisiaj wielkie święto współdziałania strony rządowej i społecznej - 10 organizacji propacjenckich, środowiska medycznego, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii. Zrobiliśmy razem po prostu dobrą i sprawiedliwą rzecz.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy współdziałali, by znieść absurd prawny i wydłużyć rodzicom wcześniaków i chorych noworodków czas spędzany z dziećmi po wypisie. Teraz czekamy na szybki proces legislacyjny w Sejmie i Senacie. Czy Pan Premier Donald Tusk zostanie dziadkiem wszystkich polskich wcześniaków? 😉 Mamy nadzieję, że tak. Chcielibyśmy świętować podpisanie ustawy 17 listopada w Światowy Dzień Wcześniaka. 
 
 
Zdjęcia: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 
WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI