Aktualności

Koalicja dla wcześniaka na Bydgoskich Spotkaniach Neonatologicznych

W dniach 10-11.05.2024 odbyły się kolejne coroczne Bydgoskie Spotkania Neonatologiczne.

Interdyscyplinarny program obejmował między innymi zagadnienia związane z odpornością w okresie noworodkowym, w tym u dzieci przedwcześnie urodzonych w aspekcie trudnej wczesnej diagnostki tych zaburzeń. Martwicze zapalenie jelit to stale palący problem neonatologiczno-chirurgiczny stanowiący wyzwanie kliniczne dla tych dziedzin medycyny, co podkreślali podczas konferencji wykładowcy z dziedziny perinatologii, neonatologii i chirurgii dziecięcej.

Zakażenie wirusem RS i nowe możliwości profilaktyki dla wszystkich noworodķów to jeden z głównych obszarów zdrowia. To szczególnie nam bliski temat, na który zawsze nasza Fundacja edukuje Rodziców. Polska jest w przededniu wprowadzenia możliwości uodparnienia wszystkich urodzonych noworodków i niemowląt przeciwko tym groźnym i najczęstszym zakażeniom górnych i dolnych dróg oddechowych nowymi przeciwciałami podawanymi w jednej iniekcji w czasie sezonu jesienno-zimowego. Wszyscy czekamy na pozytywną decyzję Ministerstwa Zdrowia. Ale jest też dobra informacja dla kobiet w ciąży - mamy już szczepionkę przeciwko zakażeniu RSV dla ciężarnych, która zabezpiecza dzieci mogące otrzymać przeciwciała przez łożysko. Niestety, jest dostępna na razie tylko na rynku prywatnym.

Słoneczna Bydgoszcz i organizator naukowy spotkania Prof Iwona Sadowska-Krawczenko pięknie przywitała uczestników konferencji, a wśród nich wielu młodych i bardzo młodych lekarzy, którzy mieli swoją sesję, w której przedstawiali niezwykle rzadkie i bardzo ciekawe sytuacje kliniczne, ktore już diagnozowali i leczyli w swojej niedługiej pracy lekarskiej. Nasza prezeska Fundacji prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka jako lekarz z ponad 50-letnim bagażem doświadczeń w pracy dydaktycznej w nauczaniu studentów i młodych lekarzy uhonorowana została prowadzeniem tej sesji i możliwością nagrodzenia najlepszych wystąpień.

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI