

Aktualności
-
Rodzice wcześniaków odseparowani od swoich maleńkich dzieci w trakcie pandemii COVID-19 – wyniki międzynarodowych badań
Pandemia na całym świecie obniżyła jakość opieki nad noworodkami urodzonymi przedwcześnie, pozbawiając ich kontaktu z rodzicami i możliwości kangurowania, czyli ważnego wspierającego zdrowienie i rozwój dzieci kontaktu „skóra do skóry”. Kontakt rodziców z dzieckiem, zwłaszcza matki z chorym wcześniakiem, stanowi fundamentalną zasadę praw dziecka. To prawo w czasie pandemii zostało całkowicie pogwałcone.
-
Rodzice już widzą korzyści ze szczepienia przeciwko rotawirusom
Mija miesiąc, odkąd polskie niemowlęta korzystają z bezpłatnych szczepień przeciwko rotawirusom. Zakażenia wywołane rotawirusami to najczęstsza choroba wśród małych dzieci. Jej objawy to biegunka, wymioty i wysoka temperatura. W przypadku ciężkiego przebiegu może dojść do odwodnienia, a wtedy konieczna jest hospitalizacja. Rodzice małych dzieci zdają sobie sprawę, że to uciążliwe zakażenie
-
OŚWIADCZENIE o szczepieniu rodziców wcześniaków!
Pani Profesor Ewa Helwich, krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii wydała oświadczenie, które jasno mówi – rodzice mogą przebywać przy dzieciach na oddziałach intensywnej terapii już 7 dni po 1. dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Cieszymy się i bardzo dziękujemy!
-
Petycja do Ministerstwa Zdrowia
Fundacja Koalicja dla wcześniaka zwraca się do Ministra Zdrowia z 4 postulatami związanymi ze szczepieniami rodziców wcześniaków, które pomogą rozwiązać wciąż istniejący problem separacji rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i ich dzieci.
-
Doustna, 3-dawkowa szczepionka przeciwko rotawirusom – bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich niemowląt urodzonych po 1 stycznia 2021!
Doustne szczepienie przeciwko rotawirusom jest już finansowane przez państwo w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok. Każde dziecko urodzone po 1 stycznia br. otrzyma je bezpłatnie w ramach powszechnych szczepień obowiązkowych. To oznacza mniej cierpienia dla dzieci, mniej hospitalizacji, a co za tym idzie mniej wydatków publicznych, a także oszczędność dla rodziców, którzy już nie będą płacić za to najczęściej wybierane dotąd szczepienie zalecane, nie będą też musieli korzystać ze zwolnień z powodu opieki nad chorym dzieckiem.
-
Szczepienie przeciwko COVID-19 u kobiet karmiących piersią [STANOWISKO]
Krajowy Nadzór w dziedzinie Neonatologii oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne przygotowało stanowisko dotyczące możliwości szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet karmiących piersią.