Pierwsze dni
Aktualności
Stanowisko prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej w sprawie pneumokoków
Dodano:
12.07.2024
Przeczytasz w ciągu:
0:03 min.
Udostępnij:
Stanowisko prof. dr hab. n. med. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, neonatologa i prezeski Fundacji Koalicja dla wcześniaka w sprawie sposobu wyboru szczepionki przeciwko pneumokokom.
Bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokoki) to jedne z groźniejszych bakterii wywołujących zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a w najcięższych przypadkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet posocznicę (sepsę), które zagrażają najmłodszych dzieciom i osobom starszym, po 60. roku życia. Ryzyko zakażenia znacznie zwiększa się gdy dziecko uczęszcza do żłobka czy przedszkola. To dlatego szczepienia przeciwko pneumokokom zostały wpisane do Programu Szczepień Ochronnych, jako szczepienia obowiązkowe, aby uzyskać populacyjną ochronę i zminimalizować ryzyko ciężkich infekcji.
W przypadku pneumokoków nie wystarczy jednak tylko zaszczepić dziecka – kluczowe jest, aby ochrona była jak najszersza, a szczepionka zabezpieczała przed serotypami, które są najbardziej rozpowszechnione w danym kraju. Według danych epidemiologicznych KOROUN serotypami najczęściej występującymi w Polsce w 2023 roku w populacji dzieci do 5. roku życia były serotypy 19A i 3, a w całej populacji serotypy 3 i 19A. Kluczowe więc jest, aby preparat podawany w ramach PSO zabezpieczał zwłaszcza przed tymi serotypami, bo tylko wtedy będziemy w stanie ograniczyć liczbę groźnych infekcji. Dlatego jakość nabytej odporności zależy od szczepionki, która skierowana jest przeciw największej liczbie serotypów, w tym tych występujących najczęściej w danej populacji. Dlatego eksperci apelowali do MZ o zakup szczepionki 13-walentnej, która zapewnia najszerszą ochronę. Niestety, wbrew opiniom ekspertów opartych na danych epidemiologicznych MZ zastosowało jedyne kryterium, jakim jest cena. To podejście sprawiło, że producent szczepionki 13-walntnej nie podszedł do przetargu. W moim przekonaniu taka polityka wobec wyboru szczepionek zagraża bezpieczeństwu epidemicznemu. Kryteria wyboru wszystkich szczepionek powinny opierać się nie na cenie, a na jakościowym zabezpieczeniu przed chorobami – to przełoży się na zdrowie populacji i oszczędności w systemie wynikające z braku konieczności leczenia przed tymi chorobami, których w prosty sposób można uniknąć.
Zachowanie zdrowia i życia, czyli profilaktyka, powinna być priorytetem rządzących, szczególnie w obliczu klęski demograficznej.
Wybór szczepionek i preparatów służących zabezpieczeniu przed chorobami zakaźnymi powinien zakładać najszerszą ochronę przed aktualnie najbardziej rozpowszechnionymi serotypami.
Warto też wziąć pod uwagę możliwość zabezpieczenia osób 18+ nową 20-walentną skoniugowaną szczepionką przeciw pneumokokom. Zapobieganie chorobie inwazyjnej i zapaleniu płuc wywołanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae (tzw. pneumokoki) jest szczególnie ważne dla seniorów, chorych po przeszczepach, pacjentów wymagających częstych hospitalizacji, w tym chorych onkologicznie.
WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI