Aktualności

Ruszyli wcześniej w świat - 17 listopada mają swoje święto

Światowy Dzień Wcześniaka – najbardziej fioletowy dzień w roku

Wcześniaki małe i duże z całej Polski nagrały piosenkę, którą specjalnie dla nich stworzyli Olga Szomańska, Marcin Kołaczkowski i Jacek Subociałło. Piosenka „Ruszyłem wcześniejw świat” powstała z inicjatywy Fundacji Koalicja dla wcześniaka z okazji Światowego Dnia Wcześniaka 2024. Z tej okazji dzieci, które wzięły udział w nagraniu wraz z twórcami piosenki i środowiskiem neonatologicznym zostały zaproszone do Sejmu na spotkanie
z Marszałkiem Szymonem Hołownią oraz Posłanką i mamą przedwcześnie urodzonej dziewczynki Aleksandrą Leo, a także na obchody święta wcześniaków do  Rzeczniczki Praw Dziecka. Światowy Dzień wcześniaka to dzień solidarności ze wszystkimi, którzy od pierwszych chwil życia walczą o życie i zdrowie dzieci urodzonych przedwcześnie. To doskonała okazja, aby powiedzieć o największych potrzebach i problemach wcześniaków, a tych jest jeszcze sporo do rozwiązania.
Najpilniejsza jest kwestia sprawnego procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy o dodatkowym świadczeniu macierzyńskim dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków, wdrożenie programu opieki koordynowanej w całej Polsce, udostępnienie wcześniakom szczepień przeciwko meningokokom, a także stworzenie systemu rooming-in na oddziałach intensywnej terapii noworodka oraz patologii noworodka, by mama mogła być stale przy swoim dziecku, a nie jedynie odwiedzać wcześniaka w wyznaczonych przez szpital ramach czasowych. To tematy poruszane przez Fundację Koalicja dla wcześniaka oraz czołowych polskich neonatologów – krajową konsultant w dziedzinie neonatologii i prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka wybitny polski grafik i mistrz plakatu Andrzej Pągowski stworzył symboliczną grafikę, która została przekazana na ręce decydentów.

Jedna z potrzeb rodziców wcześniaków jest bliska realizacji – chodzi o wydłużenie urlopów macierzyńskich.

Dokładnie rok temu w Światowy Dzień Wcześniaka, zainspirowani przez Natalię Szewczak, dziennikarkę i mamę skrajnie wcześnie urodzonych bliźniąt, stworzyliśmy petycję o wydłużenie urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków, które wymagają hospitalizacji po porodzie. Poparła ją krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz wszystkie organizacje społeczne zrzeszone w Porozumieniu Razem dla wcześniaków. Zebraliśmy ponad 16 tys. podpisów i przekazaliśmy petycję na ręce Pani Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sygnatariusze petycji zostali zaproszeni do zespołu roboczego przy MRPiPS, a projekt ustawy przygotowany bardzo szybko, bo zaledwie w 4 miesiące. Projekt przeszedł konsultacje społeczne i międzyresortowe oraz został jednogłośnie przyjęty przez Radę Ministrów. Apelujemy, aby teraz równie szybko ustawa przeszła przez Sejm, Senat i została podpisana przez Prezydenta RP. Trzeba jak najszybciej dać rodzicom możliwość odzyskania straconego czasu, kiedy ich dzieci przebywają w szpitalu. Jest im on bardzo potrzebny, a ustawa jest przykładem aktu prawnego wyrównującego niesprawiedliwość społeczną, jaką dotąd była utrata min. 8 tygodni urlopu macierzyńskiego mamy dziecka urodzonego przedwcześnie – powiedziała Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Jedną z ważniejszych potrzeb wcześniaków i ich rodziców jest zapewnienie opieki koordynowanej dla dziecka urodzonego przedwcześnie w całej Polsce.

Wcześniaki w swoje życie wchodzą z ciężkim bagażem doświadczeń, z problemami zdrowotnymi, z którymi przychodzi im się mierzyć przez długie lata. Często wymagają rehabilitacji, wielu wizyt specjalistycznych, wsparcia logopedy i psychologa, niestety dostęp do tych świadczeń jest utrudniony, a projekt kompleksowej opieki koordynowanej jest w tej chwili realizowany w kilku szpitalach. Czas, aby został wdrożony w całej Polsce – powiedziała prof. dr hab. n, med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezeska Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Dbanie o zdrowy rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie to zapewnienie mu optymalnej ochrony przed chorobami zakaźnymi. Infekcje mogą wpłynąć na jego stan i mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne. To dlatego Fundacja Koalicja dla wcześniaka od wielu lat działa na rzecz zapewnienia wcześniakom dostępu do szerokiej ochrony przed pneumokokami, meningokokami i innymi chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym powinny być zgodne z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, aby ochrona była jak najszersza. Tylko wtedy możemy ochronić dzieci przed groźnymi chorobami. Należy pamiętać, że nie w pełni dojrzały układ odpornościowy dziecka jest najbardziej narażony na infekcje w pierwszych miesiącach życia, dlatego szczepienia powinny być realizowane najszybciej, jak to jest możliwe – powiedziała prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Dla wcześniaków i ich rodziców bardzo ważny jest czas, który spędzają razem od pierwszych chwil życia. Rodzice są bardzo ważną częścią zespołu terapeutycznego, który walczy o zdrowie i prawidłowy rozwój wcześniaków. Rodzice powinni mieć możliwość przebywać z dzieckiem na oddziale neonatologicznym przez cały czas hospitalizacji dziecka.

Ważne, aby mamy wcześniaków mogły spędzać cały czas w szpitalu ze swoim dzieckiem w systemie „rooming-in”. Takie rozwiązanie od wielu lat funkcjonuje na oddziałach położniczych i pediatrycznych w innych krajach, na przykład na Litwie, Ukrainie, USA, gdzie mama ma osobny pokój ze swoim przedwcześnie urodzonym dzieckiem przebywającym w inkubatorze. Niezbędne są działania i decyzje, które również w Polsce umożliwią rodzicom wcześniaków takie rozwiązanie – powiedziała prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Fundacja Koalicja dla wcześniaka co roku w szczególny sposób obchodzi Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku przygotowała dwie niespodzianki. Jedną z nich jest przepiękna i symboliczna grafika, którą specjalnie dla wcześniaków stworzył Andrzej Pągowski – wybitny polski grafik i plakacista.  Przedstawia ona maleńkie dziecko otoczone serduszkami, które układają się w czterolistną koniczynkę, a obok ręce otulające to kruche i delikatne maleństwo.

W tym roku postanowiłem dać wcześniakom i ich rodzicom przynoszącą szczęście czterolistną koniczynkę. Jej płatki tworzą 4 serca, z których jedno jest fioletowe – bo to kolor wcześniaków. W centrum koniczynki pojawia się maleńki, przedwcześnie urodzony Człowiek. Dlaczego koniczyna? Bo poza cudem przyjścia na świat, poza fachową wiedzą lekarzy, którzy ratują dzieci przedwcześnie urodzone, potrzeba szczęścia – do ludzi, do zdarzeń, szczęścia od losu, by nieść ciężki bagaż wcześniactwa. Dlaczego płatki są stworzone z serc? Bo potrzeba miłości, by pokonać trudny czas, trzeba wiary, cierpliwości, nadziei, również wtedy, kiedy dziecko pozostaje chore, bo przecież zawsze zasługuje na miłość. Stworzyłem połączenie 4 serc: dla wcześniaków – najważniejszych bohaterów Światowego Dnia Wcześniaka, dla personelu medycznego, dla rodzin – rodziców, rodzeństwa, dziadków i dla strony społecznej – organizacji, które pomagają, wspierają, działają na rzecz poprawy sytuacji wcześniaków w Polsce – powiedział Andrzej Pągowski.

Druga niespodzianka dla wszystkich wcześniaków to piosenka „Ruszyłem wcześnie w świat”, stworzona przez Olgę Szomańską, Marcina Kołaczkowskiego i Jacka Subociałło i zaśpiewana wspólnie z dziećmi, które ruszyły wcześnie w świat. Jej wzruszające słowa w pełni oddają to co najważniejsze – wcześniaki to cudowne, radosne dzieci, które były trochę niecierpliwe i wcześniej zaczęły swą podróż, ale też dzieci pełne siły i woli walki, którym nie straszne groźne fale i przeciwności. Z pewnością są ogromną radością i dumą dla swoich rodziców

– „Ruszyłem wcześnie w świat" to piosenka utkana z miłości do dzieci przez Fundacje Kolacja dla Wcześniaka i Nas. Dzieci są tu wielkimi gwiazdami. Dzieci, które na co dzień walczą z codziennością pokazując nam dorosłym jakimi są bohaterami. Pokochałam "nasze" dzieciaki całym sercem i już bardzo za nimi tęsknię. Czas w studio i na planie teledysku był jednym z najpiękniejszych, jakie do tej pory przeżyłam. Bo dzieci są szczere i mądre. Ta piosenka jest mi najbliższa ze wszystkich, które do tej pory napisałam z Jackiem Subociałło i Marcinem Kołaczkowskim. Wierzę, że "Ruszyłem wcześnie w świat" przybliży ten trudny i mocno bagatelizowany temat. Wierzę, że przyniesie samo dobro. Dobro i szczerość, które dzieci wyśpiewały i najpiękniej pokazały w teledysku. Jestem z nich bardzo dumna – powiedziała Olga Szomańska, piosenkarka, współautorka piosenki „Ruszyłem wcześnie w świat”.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wcześniaka budynki na całym świecie podświetlane są na fioletowo – kolor wcześniaków. Symbolem tego dnia jest malutka fioletowa skarpetka obok 9 większych, bo jedno na 10 dzieci rodzi się na świecie jako wcześniak. W Polsce w 2023 roku prawie 21 000 dzieci przyszło na świat przed planowanym terminem.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka życzymy zdrowia wszystkim przedwcześnie urodzonym – tym, którzy przyszli na świat w tym roku, ale również tym starszym i już całkiem dorosłym wcześniakom, a ich rodzicom, lekarzom i pielęgniarkom dużo cierpliwości i siły w codziennych działaniach.

Piosenkę „Ruszyłem wcześnie w świat” można znaleźć w galerii na naszej stronie

 
Fot. Krzysztof Piątek 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI