Aktualności

Nasza Fundacja na kongresie w Bratysławie

 

W dniach 26-30 maja 2026 roku w Bratysławie odbył się 16 Międzynarodowy Kongres Towarzystw Neonatologicznych i Perinatologicznych pod hasłem DO'S & DON'TS - Best Practice in Neonatology.

To cykliczne, odbywające się co dwa lata, naukowe wydarzenie gromadzące neonatologów z Europy, jaki wybitnych wykładowców i ekspertów. W tym roku byli eksperci ze Szwecji, Dani, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA i  Kanady. Spotkanie zgromadziło prawie 600 uczestników z 40 krajów w tym  neonatologów i przedstawicieli kilku prorodzicielskich, wcześniaczych organizacji pozarządowych. Naszą Fundację reprezentowała nasza prezeska - Pani Profesor Maria Katarzyna Borszewska-kornacka.

 Forma kongresu oparta była na sesjach plenarnych, ustnych doniesieniach  oraz na interaktywnych szkoleniach (workshops) dotyczących praktycznych działań w codziennej neonatologii.  Specjalne dwa dni moderowane były przez organizacje GFCNI (Global Foundation for the Care of newborn infants) i SPNI (Sharing Progress in Neonatology). Naukowy program dnia GFCNI z udziałem znanych wykładowców z Kanady, Irlandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Austrii dotyczył kluczowych zagadnień w opiece i leczeniu dzieci przedwcześnie urodzonych w tym wyłącznego żywienia mlekiem kobiecym, oceny rozwoju, a także komfortu przebywania wcześniaków na oddziałach intensywnej terapii, w tym zagadnień bólu, stresu dzieci i rodziców, przygotowania do wypisu.

Dzień kongresu koordynowany przez SPIN zgromadził najwybitniejsze nazwiska USA, Kanady i Europy związane z wynalezieniem i zastosowaniem (po raz pierwszy 80 lat temu0 surfaktantu o nazwie, aktualnie podstawowego leku ratującego życie niedojrzałych dzieci z ciężkimi zaburzeniami oddychania. Kongres zaszczycił swoją obecnością i tę sesję prowadził Profesor Tore Curstedt od którego (i nieżyjącego już Prof. Bengta Robertsona) pochodzi nazwa tego preparatu. Dla wielu uczestników  starszego pokolenia była to wzruszająca historyczno-naukowa sesja, a dla młodych adeptów neonatologii na pewno niezwykle ważne spotkanie z niewątpliwie najwybitniejszymi nazwiskami europejskiej i amerykańskiej neonatologii,

Cały Kongres dostarczył i podsumował najnowsze osiągnięcie w obszarach: metod wsparcia oddechowego; dysplazji oskrzelowo-płucnej i jej późnych płucnych i infekcyjnych powikłań, a także zaburzeń rozwoju; nowych rekomendacji resuscytacji noworodka i zasad stosowania tlenu u wcześniaków w pierwszych minutach życia. Tematyka 10 sesji szkoleniowych zorganizowanych w małych, kilkunastu interaktywnych grupach uczestników była bardzo różnorodna i dotyczyła wszystkich najważniejszych  zagadnień neonatologii.

Wykład dotyczący optymalnych metod nieinwazyjnej wentylacji przedstawił Konsultant Krajowy ds. neonatologii i Prezes Towarzystwa Neonatologicznego Pan Profesor Tomasz Szczapa.

 

 

 

 

WRÓĆ DO LISTY AKTUALNOŚCI